آموزش وردپرس
خانه / کتابخانه ژوان بتن زاگرس / عمران / راه و ترابری / اسلاری سیل و میکروسورفیسینگ و استانداردهای اجرای آنها

اسلاری سیل و میکروسورفیسینگ و استانداردهای اجرای آنها

اسلاری سیل و میکروسورفیسینگ و استانداردهای اجرای آنها

آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ )

رفتار روسازی به شرایط ساخت، نحوه بهره برداری و عملکرد آن در برابر عوامل جوی، بارهای وارده به روسازی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. شرایط مناسب عملکردی یک جاده، شرایطی است که بهره بردار ضمن احساس راحتی و ایمنی از یک نقطه به نقطه دیگر مسیر با سرعت مناسب و با هزینه های قابل قبول تردد نماید.

با انجام عملیات نگهداری پیشگیرانه و بکارگیری روش های ترمیم سطح روسازی، ضمن حفظ شرایط عملکردی، کیفیت بهره برداری از راه بهبود یافته و با ارائه راه حل های کم هزینه، کیفیت بهره وری ازروسازی نیز افزایش می یابد. این روش ها باید توسط مدیران و مهندسین در زمان انتخاب استراتژی بهسازی مورد ملاحظه قرار گیرند. در خصوص روسازی هایی که وضعیت موجود آنها توان تحمل بارهای ترافیکی طراحی شده را داشته ولی نیاز به اصلاح سطح رویه دارند، بهتر آن است که با آسفالت های حفاظتی مورد بهسازی قرار گیرند. زیرا استفاده از آسفالت های دیگر ضمن آنکه موجب افزایش هزینه های اجرایی و تطویل انجام پروژه ها می شود، باعث افزایش رقوم سطح راه نیز می گردد که خود مشکلات دیگری را به دنبال دارد (نظیر اختلاف ارتفاع با سطح شانه راه و کاهش ارتفاع حفاظ های ایمنی کنار راه ها و آزاد راه ها).

از جمله کارآمدترین مخلوط های آسفالت حفاظتی، آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) است. این نوع روکش که از این پس آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) نامیده  می شود، به عنوان یکی از روش های نوین مرمت رویه های آسفالتی، از دهه ۱۹۸۰ در کشورهای در حال توسعه نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) یک نوع مخلوط آسفالت امولسیونی است که معمولاً به صورت سرد (در دمای محیط) تهیه و پخش می گردد. در صورتی که این آسفالت به خوبی طراحی شده، مصالح مرغوب برای تهیه آن مورد استفاده قرار گرفته و با تجهیزات مناسب نیز اجرا شود، نتایج خوبی در اصلاح خصوصیات اصطکاک سطح راه ها خواهد داشت. همچنین قادر است، اثرات شیار چرخ ها را روی سطح راه اصلاح کرده و ناهمواری ها را نیز به حداقل برساند. آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) همچنین به عنوان پوشش حفاظتی رویه های اکسید شده و برای پر کردن ترک خوردگی های محدود و با عرض کم کاربرد فراوان دارد. هر چند اجرای این آسفالت تا اندازه ای دشوار بوده و نیاز به دقت خاص دارد، اما در صورت رعایت دستورالعمل های استاندارد، از نظر فنی و اقتصادی نتایج عملکردی بسیار مناسبی دارد. این آسفالت در حفاظت از روسازی-های بتنی و دال پل ها نیز عملکرد رضایت بخشی داشته است.

خصوصیات، کاربرد و سابقه اجرا

آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) مخلوطی از قیرهای امولسیونی پلیمری اصلاح شده، مصالح سنگی صددرصد شکسته، فیلر، آب و افزودنی های کنترل کننده می باشد. فیلر مورد استفاده معمولاً سیمان و در پروژه هایی که شرایط اجرایی اجازه دهد (امکان تخصیص زمان گیرش طولانی میسر باشد)، از آهک هیدراته استفاده می شود. افزودنی های کنترل کننده نیز برحسب جهت تنظیم زمان شکستن قیرامولسیون مورد کاربرد قرار می گیرند.

آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) اساساً یک توع اسلاری سیل حاوی قیرهای امولسیونی پلیمری است که گاهی مصالح سنگی درشت دانه نیز در آن استفاده می شود. مخلوط های اسلاری سیل اغلب در ضخامتی معادل ۵/۱ برابر اندازه درشت ترین سنگدانه مخلوط و در ضخامت های به نسبت نازک تری قابل اجرا هستند. در مقایسه با آسفالت گرم که فقط در شرایط خشک (با مصالح غیرمرطوب) قابل اجرا است، آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) در دماهای مختلف (بسته به غلظت قیرامولسیون انتخاب شده) قابل اجرا می باشد. شکنندگی و سختی قیرامولسیون در حلال یک پروسه الکتروشیمیایی و با از دست دادن آب حاصل می گردد. آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) همچنین یک نوع مخلوط آسفالت سرد نیز نامیده می شود.

بیشترین موارد کاربرد آسفالت حفاظتی ریزدانه ( میکروسورفیسینگ ) به عنوان سیل کت های سطحی، مواد پرکننده محل های خط افتادگی چرخ، زبر کردن سطح راه، پر کردن منافذ رویه های آسفالتی و اصلاح شیب عرضی روسازی می باشد. اما این نوع آسفالت برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار می گبرد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

– اصلاح قیر زدگی؛

– اصلاح شن زدگی؛

– اجرای  قشر رگلاژی؛

– پرکردن ترک ها؛

– پرکردن فضاهای خالی و چاله های کم عمق؛

– لکه گیری چاله ها با ابعاد محدود.

برای دانلود فایل pdf اسلاری سیل و میکروسورفیسینگ و استانداردهای اجرای آنها در ۳۲ صفحه و به صورت مستقیم از سایت ژوانگه روی لینک زیر کلیک کنید.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

دانلود بیش از ۳۰۰ نوع نمونه قرارداد پیمانکاری با فرمت word و قابل ویرایش

دانلود بیش از ۳۰۰ نوع نمونه قرارداد پیمانکاری با فرمت word و قابل ویرایش این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زاگرس
Histats.com © 2005-2014 Privacy Policy - Terms Of Use - Check/do opt-out - Powered By Histats