آموزش وردپرس
خانه / کتابخانه ژوان بتن زاگرس / عمران / راه و ترابری / استاندارد های مرتبط با اجرای چیپ سیل

استاندارد های مرتبط با اجرای چیپ سیل

استاندارد های مرتبط با اجرای چیپ سیل

استاندارد های مرتبط با اجرای چیپ سیل

چیپ سیل، اجراي يك لايه قير به همراه پخش يك لايه ماسه روي آن است. معمولا در موقع اجراي چیپ سیل ازامولسيون هاي قيري تندشکن استفاده مي شود. چیپ سیل مي تواند سطح را ضد آب و غير قابل نفوذ کرده و به علاوه در درزگيري تركهاي با شدت كم و بازيابي ضريب اصطكاك سطحي نيز كاربرد داشته باشد. با توجه مقرون به صرفه بودن چیپ سیل و همچنین سیاست های موجود مبنی بر حفظ راه های موجود با کمترین هزینه، خرید و اجرای پروژه های چیپ سیل توسط چیپ سیلر به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری خوب در نظر گرفته می شود.

  چیپ سیل در هر زمان از عمر روسازي قابل اجرا است. دليل اصلي استفاده از چیپ سیل روي يك سطح آسفالتي، محافظت از روسازي در برابر اثرات مخرب گرماي خورشيد و رطوبت و هوا است. وقتي يك روسازي آسفالتي در معرض خورشيد، باد و آب قرار مي گيرد، شدت سخت شدن قير يا اكسيده شدن آن افزايش مي يابد. چیپ سیل يك غشاء ضد آب روي سطح راه ايجاد مي كند كه نه تنها فرآيند اكسيداسيون را كند مي كند، بلكه نفوذ پذيري سطح را نیز كاهش داده و موجب افزايش ضريب اصطكاك سطح راه يا افزايش مقاومت آن در برابر سرخوردگي مي گردد. بعضي از مؤسسات، چیپ سیل را يك روش نگهداري پيشگيرانه مي دانند. يكي از عوامل مهم و قابل توجه، روش طراحي آن براي تعيين مقادير قير و مصالح سنگي مي باشد.

آشنایی بیشتر با چیپ سیل

برای اجرای چیپ سیل، شرایطی که روسازی موجود باید دارا باشد، آن است که روسازی پایدار بوده و این آسفالت روی یک اساس مناسب با مقطع عرضی قابل قبول اجرا شود. خرابیهای روسازی موجود می تواند شامل مواردی از قبیل: زبرشدگی، از بین رفتگی بافت سطحی، ترکهای طولی و عرضی با شدت کم و دیگر خرابیهای سطحی غیر سازهای باشد. به علاه وجود وصلهکاریهایی که به صورت اصولی انجام شده باشند نیز در روسازی قابل قبول است. در سطح روسازی ممکن است، نشانههایی از ترکهای بلوکی با شدت کم تا متوسط، اکسیداسیون متوسط تا شدید و یا آب شستگی کم تا متوسط نیز دیده شود.

قبل از اجرای آسفالت سطحی باید از خشکی و تمیزی کامل سطح روسازی و تکمیل تغییرات لازم مانند؛ درزگیری و لکهگیری اطمینان حاصل گردد. در بحث محدودیتهای اجرایی مربوط به فصول سال، آسفالت سطحی همان شرایط سیلکت را دارد.

پس از اجرا و قبل از عملیات غلتکزنی و تا زمانی که مواد قیری  به گیرایی کامل نرسیدهاند نباید به ترافیک اجازه عبور داده شود.

ضخامت آسفالت های سطحی یکلایهای، اغلب معادل حداکثر درشتی مصالح سنگی مورد استفاده می-باشد. برای رویههای دولایهای و یا بیشتر نیز حداکثر اندازه دانههای به کار رفته در هرلایه تقریباً برابر نصف درشتترین دانه سنگی لایه قبلی انتخاب میشود.

شرایط آب و هوایی تاثیر زیادی بر عملکرد چیپ سیل ها به ویژه در طول زمان اجرا دارد. بهترين شرايط، روز آفتابي، گرم و با رطوبت كم است. رطوبت و هواي سرد، زمان عمل آوری را به تاخير انداخته و اگر در اين شرايط ترافيك از آن عبور كند موجب بروز خرابي در سطح راه خواهد شد. بارندگي نيز مي تواند مشکلات زيادي ايجاد كند. اجراي چیپ سیل بهتر است در فصول گرم و غير باراني انجام شود. به علاوه نبايد چیپ سیل را در هواي مه آلود و باراني اجرا كرد.

از لحاظ عملكرد طول عمر خدمت دهي مورد انتظار براي چیپ سیل، تقريبا ۳ تا ۵ سال پيش بيني مي شود. در صورت استفاده از چیپ سیل بايد در نظر داشت كه مصالح سنگي كه با قير به خوبي مخلوط نشده اند، در برابر عبور چرخها ممكن است دچار خرابي می شوند.

مصالح با رطوبت زياد نيز ممكن است که باعث عدم پیوستگی سطح روسازی شوند. اجراي چیپ سیل و قيمت آن عمدتاً به نوع قير، نوع مصالح و فاصله حمل آن و وسعت پروژه بستگي دارد. آسفالت سطحي كه كاربرد آن بيشتر به صورت آسفالت سطحي دو لايه اي است، شامل اجراي دولايه سيل كت مجزا مي شود. در اكثر مواقع لايه اول ۶۰ درصد كل ضخامت لايه، با مصالح درشت تر و ۴۰ درصد باقيمانده ضخامت با مصالح به اندازه نصف انداره مصالح لايه اول اجرا مي گردد.

برای دانلود فایل pdf استاندارد های مرتبط با اجرای چیپ سیل در ۳۱ صفحه و به صورت مستقیم از سایت ژوانگه بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

دانلود بیش از ۳۰۰ نوع نمونه قرارداد پیمانکاری با فرمت word و قابل ویرایش

دانلود بیش از ۳۰۰ نوع نمونه قرارداد پیمانکاری با فرمت word و قابل ویرایش این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زاگرس
Histats.com © 2005-2014 Privacy Policy - Terms Of Use - Check/do opt-out - Powered By Histats